Floutinga Vēsture

Šis stāsts aizsākās 1954. gadā, kad doktors Džons Lilijs (Dr. John Lilly) nolēma eksperimentālā ceļā pārbaudīt, kas patiesībā notiek ar smadzenēm, ja uz tām netiek veikta ārēja iedarbība. Ja pa vestibulārā aparāta, dzirdes, video, taustes, utt. kanāliem vairs nepienāk informācija, ko tad dara smadzenes? Daudzi tajos laikos kaut kādu iemesla dēļ domāja, ka sekos sagruvums, un cilvēks vienkārši sajuks prātā, jo eksistencei tam tik tiešām nepieciešama ārējās informācijas plūsma. Starp citu, mūsdienās vēl ir teorētiķi, kuri aizvien tā uzskata, neskatoties uz to, ka pēdējo 50 gadu laikā eksperimentālā ceļā ir pierādīts pretējais.

Doktors Lilijs, kurš nodarbojās ar delfīnu pētīšanu un eksperimentiem, kuros iesaistīti delfīni, šo jautājumu nolēma pārbaudīt personīgi, kā jau īsts zinātnieks. Tas notika Nacionālajā garīgās veselības institūtā Betesdā, Merilendas štatā (National Institute of Mental Health, NIMH) Bethesdā, Mērilendā, ASV). Tur tika uzbūvēts īpaši šim nolūkam paredzēts liels baseins. Ūdens temperatūra tajā bija tuva cilvēka ķermeņa temperatūrai. Cilvēkam uzvilka šim nolūkam īpaši pagatavotu elpošanas masku, lai viņš varētu ienirt šajā baseinā. Lai baseinā varētu pavadīt daudz laika, ūdens tajā bija caurtekošs, kas ļāva „piesārņoto” (khe-khe…) ūdeni nekavējoties izvadīt no baseina.

Un lūk, kas notika. Bez ārējās iedarbības smadzenes nedz salūza, nedz sabojājās; tāsarī neapdzisa, bet jutās tīri labi, pat tik labi, ka notika daudz un dažādas interesantas parādības, un, ar šo pieredzi sākot, sensorā deprivācija Liliju aizrāva tik nopietni, ka viņš daudzus gadus veica pētījumus šajā jomā.

Mēs joprojām lasītu par Lilija eksperimentiem grāmatās, plīstot vai pušu no skaudības, ja vien Lilijs neizdomātu aizstāt milzīgo peldbaseinu un niršanu maskā, ar salīdzinoši nelielu deprivācijas vannu ar siltu sālsūdeni. Džons Lilijs kopā ar Glenu Periju (Glenn Perry) 1972. gadā izstrādāja pirmo floutinga kameru, vai „samadhi kameru”, kura ir visvairāk pietuvināta mūsdienu analogam, no kā vēlāk ASV tika izveidota firma ar nosaukumu Samadhi Tanks. Tā joprojām veiksmīgi ražo floutinga kapsulas. Pateicoties doktoram Lilijam – vienkāršam cilvēkam, nevis miljonāram – parādījās iespēja izmantot visas mūsdienu floutinga istabu sniegtās iespējas.