Epsoma sāls

T 013Epsom sāls ir Magnija sulfāts, kas dabā atrodams īpašos Spa avotos. Tas ir dabīgs produkts. Epsom sāls unikālā vērtība ir tā lielais magnija saturs un sērs.

Magnijs
Magnijs ir iesaistīts visu uzturvielu (tauku, ogļhidrātu un olbaltumvielu) vielmaiņas procesos, magnijs regulē sirds muskulatūras darbību.Tam ir svarīga loma gan normālā šūnu funkcionēšanā un dalīšanās procesā, gan arī enerģētiskajā vielmaiņā, tas nodrošina organismu ar enerģiju.

Tā kā magnijs mūsu organismā neveidojas, visu nepieciešamo daudzumu ir jāuzņem. Magnijs atrodams kviešu klijās, auzu pārslās, ķirbju un saulespuķu sēkliņās, diedzētos kviešu graudos, riekstos, sojas produktos, arbūzos, zaļumos, aprikozēs, rozīnēs, ziedkāpostos un dažādos citos dārzeņos. Šeit varam sev uzdot jautājumu- „ Cik daudz no tā visa es apēdu ikdienā?”. Ja cilvēkam ir kuņģa un zarnu problēmas, tad visdrīzāk būs uzsūkšanās traucējumi un magnija deficīts, pat ja magniju ar uzturu un preparātiem uzņem pietiekami, tad praktiski vienīgais veids ir uzņemt magniju caur ādu. Magnija uzņemšana ar uzturu mūsdienās ir samazinājusies uz pusi. Turklāt nemitīga stresa apstākļos magnija patēriņš organismā ir būtiski pieaudzis. Lielākai daļai cilvēku magnijs trūkst. No visa ar uzturu uzņemtā magnija uzsūcas tikai aptuveni viena trešdaļa. Tādēļ visbiežāk Epsom sāli izmanto vannu peldēs, jo tā tas uzsūcas visvieglāk un uzreiz caur ādu nokļūstot muskuļos un pārējā organismā tik daudz, cik tas ir nepieciešams. Prasība pēc magnija pastiprināti pieaug:

  • paaugstināta stresa apstākļos;
  • pie fiziskām slodzēm- sportistiem un aktīvistiem;
  • grūtniecības un bērna zīdīšanas periodā;
  • situācijās, kas saistītas ar pastiprinātu svīšanu, jo magnijs tiek izdalīts ar sviedriem – karstā laikā, ejot pirtī.

Grūtniecēm
Grūtniecības un barošanas laikā vajadzība pēc magnija pieaug 2-3 reizes. Jo tas ir vajadzīgs arī mazuļa attīstībai. Magnijs grūtniecības laikā mazina dzemdes muskulatūras aktivitāti, nomierina nervu sistēmu. Grūtniecības laikā bieži parādās tāds simptoms kā krampji. Parasti iemesls ir samazināts magnija līmenis organismā, jo grūtniecības laikā pieaug organisma vajadzība pēc magnija.

Stress, nogurums un magnijs
Mūsdienās cilvēkiem ir saspringts darbs, sadzīves problēmas- kā rezultātā bezmiegs un ikdienā fonā pastāvīgs stress. Visas problēmas summējas un nonāk līdz muguras, galvas vai pleca sāpēm, kuras ilgstoši nepāriet. Rodas muskuļu tonuss, visbiežāk plecu zonā. Nereti arī parādās veģetatīvā distonija. Stresa apstākļos organisms pastiprināti tērē visas savas rezerves – vitamīnus, makroelementus, mikroelementus, tālāk tiek noārdīti ogļhidrāti, olbaltumvielas, tauki, organisms stresa apstākļos izmanto visu, lai tikai saražotu enerģiju. Viena no galvenajām minerālvielām, kuras šādā situācijā sāk trūkt, ir magnijs.

Ja daudz strādā, nav laika atpūtai, tad magnijs tiek izlietots enerģijas ražošanā, olbaltumvielu sintēzē, tas sāk trūkt – pietrūkst enerģija, rodas nogurums. Viens no hroniska noguruma pamatcēloņiem ir magnija deficīts.
Ja magnija rezerves ir iztērētas, cilvēks daudz vieglāk pakļaujas stresam, novērojama paaugstināta uzbudināmība, nervozitāte.Magnija trūkums rada roku trīci, paaugstinātu gludās un šķērssvītrotās muskulatūras tonusu un krampjus -īpaši ikru muskuļu, plecu un muguras muskuļu krampjus, ir neregulāra vai paātrināta sirdsdarbība, paaugstināts asinsspiediens.

Sērs
Sērs atindē organismu un veido aminoskābes, sintezē kolagēnu un sargā ķermeņa šūnas no iekšpuses. Sērs veido saistaudus. Pateicoties tam, āda pēc peldes Epsoma sāls vannā kļūst tvirtāka un izlīdzinās, jo mazinās celulīts.

Sērs pārsvarā atrodas ādā, muskuļu audos, galvas smadzenēs, matos, kaulos. Sērs neitralizē toksīnus, tos saistot un veidojot netoksiskus savienojumus. Sērs nodrošina olbaltumvielu struktūras stabilitāti, ir neaizstājamo aminoskābju, kuras piedalās olbaltumvielu un fermentu sintēzē,- metionīna, cistīna, taurīna sastāvā.

Organisma lielākais un svarīgākais orgāns ir āda. Tās struktūru nosaka saistaudu olbaltumviela kologēns. Sērs nodrošina tā saglabāšanu pietiekamā daudzumā, kas veicina reģenerāciju, bojātās ādas atjaunošanos, brūču dzīšanu. Sēra deficīta gadījumā āda kļūst sausa, grumbaina, rodas plaisas. Medicīnā sēra vannas izmanto psoriāzes ārstēšanā.